Euro

Společná měna, kterou používá většina států Evropské unie. Přesně jich je 19 a společně tak tvoří eurozónu. Formálně sice euro začalo fungovat v roce 1999, ale první eurobankovky a euromince lidé začali lidé při placení vytahovat z peněženek až v roce 2002.

V Česku se už dlouho vede debata, zda máme euro přijmout. V každém případě platí, že každá země Evropské unie, která by chtěla, aby její občané platili eurem, musí splnit takzvaná „konvergenční“ nebo chcete-li „maastrichtská“ kritéria. Tyto podmínky si můžeme představit jako měřítka minimální ekonomické vyspělosti, aby se mohl stát, který do eurozóny vstupuje, plynule zapojit.

Že nemusíte chodit do směnárny pro několik druhů různých bankovek, když plánujete výlet po Evropě, je určitě velká výhoda. Nejvíc ale ze zavedení eura těží firmy, kterým dává větší jistotu v jejich podnikání, protože je lépe chrání před výkyvy na trhu s měnami. Díky tomu mají s podnikáním menší náklady a mohou investovat třeba do vytváření nových pracovních míst.

A věděli jste, bankovky a líc mincí mají ve všech zemích stejný vzhled, ale každý stát si vybírá, jakou podobu bude mít rub „jeho“ mincí? Díky tomu tak poznáte, ze které země daná mince pochází.

Další čtení:

Euro v ČR (euroskop.cz)

Eurozona (EU)

Na Slovensku euro funguje, v Česku by mohlo také (libereckadrbna.cz)

Dotazy veřejnosti na zavedení eura (ČNB)

Maastrichtská kritéria (zavedenieura.cz)

Základní informace o eurozoně (euroskop.cz)