Mýtus: EU vám nadiktuje, jak si zdobit tělo

Snad se vám tenhle blábol nedostane příliš snadno pod kůži. Z titulků některých bulvárních periodik se totiž zdá, že vám Unie nadiktuje, co si můžete nechat nakreslit na tělo. Nic takového se ale nechystá.

Mýtus: Jednotné velikosti kondomů

Evropská unie se nijak nepodílí na harmonizaci kondomů. Je pravda, že tato oblast může spadat do popisu práce Evropského výboru pro normalizaci (CEN).

Mýtus: EU zakázala bělení zubů

Představa, že EU touží po tom, aby všichni měli zažloutlé zuby, je samozřejmě bizarní. Unie v zájmu ochrany zdraví stanovila maximální limity pro koncentraci peroxidu vodíku v bělících prostředcích.

Mýtus: Děti kvůli EU nesmí nafukovat balónky

Jde o jeden z nejpozoruhodnějších euromýtů. Evropská unie pouze nařídila, aby k nafukovacím balónkům (a spoustě jiných hraček) bylo připojeno upozornění na to, že mladší děti mohou hračku vdechnout.

Mýtus: EU zakazuje zabijačky

Evropská unie nám již při vstupu v roce 2004 domácí zabijačky nezakázala a v 2017 tomu není jinak. Domácí zabijačky jsou povoleny. Zákon výslovně říká, že maso ze zabíjačky je určeno pro chovatele, jeho rodinu a osoby jemu blízké.

Mýtus: EU zakáže hranolky

Evropská unie chce z jídla odstranit látku akrylamid. Ta způsobuje rakovinu. Vzniká při teplotách nad 140 stupňů Celsia. Evropská unie proto pouze říká, že olej, ve kterém se hranolky smaží, nesmí překročit tuto teplotu.