Češi chtějí chránit životní prostředí, většina z nich podporuje i Green Deal

Říká se „časy se mění“, a spolu s tím se mění i témata, která lidi považují za důležitá, a problémy, které by podle nich politici měli řešit. Téma, které se v Česku i v celé Evropě dostává poslední roky do popředí, je životní prostředí.

„Dříve nebo později naši vědci objeví proti koronaviru vakcínu. Ale proti změně klimatu vakcína neexistuje. Proto teď Evropa musí investovat do čisté budoucnosti,“ řekla letos šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, když vysvětlovala, proč se kvůli pandemii nemá EU dívat jiným směrem, ale má dál trvat na prosazování cílů stanovených v Zelené dohodě pro Evropu.

Dokument, který současná Komise považuje za klíčový pro další období, klade důraz na ochranu životního prostředí a udržitelný rozvoj. Na červencovém summitu se EU navíc dohodla, že 30 procent rozpočtu půjde v příštích letech právě na ekologii a boj s klimatickou změnou. 

A jakkoli jsou Češi v podpoře Evropské unii obecně poměrně odtažití, problematika životního prostředí je jim naopak blízká. Ukazuje to hned několik čísel z průzkumů veřejného mínění.

Češi si moc dobře uvědomují, že problémem, který si zaslouží řešení, je zejména ubývající vláha. Opatření, které česká vláda podniká v boji se suchem, považuje za dobrá nebo spíše dobrá jen 14 procent Čechů, ukázal červencový průzkum CVVM. S opatřeními je naopak nespokojeno 77 procent dotázaných.

Podobně přesvědčivá čísla vidíme i když se podíváme na průzkum agentury STEM, která sledovala už konkrétně názor Čechů na Zelenou dohodu.

Podle 66 procent dotázaných, bude evropský Green Deal přínosem, a to i v boji se suchem, které, jak bylo zmíněno výše, Češi silně vnímají – dokonce i v průběhu léta, které patří k deštivějším. Jen 14 procent lidí si myslí, že Zelená dohoda nemá smysl.

„Podle výsledků průzkumu STEM neplatí, že ochrana klimatu má výrazně více příznivců mezi mladými Čechy. Výsledky ale nic takového neukázaly,“ napsal pro Deník Luboš Palata.

Český premiér na začátku léta nepatřil k těm, kteří by za Zelenou dohodu hlasitě bojovali. Čísla z průzkumů nicméně ukazují, že pokud by se řídil názorem Čechů, měl by v Evropě patřit k silným zastáncům Green Deal.