Mýtus: Britové se Brexitem zbavili byrokracie

Jedna statistika za všechny. V květnu 2020 britští obchodníci a speditéři odhadují, že jenom na vyřízení celních papírů budou potřebovat najmout 50 000 nových úředníků. Že se nejedná o nijak malé číslo navíc dokládá srovnání s ostatními zeměmi a institucemi.

Mýtus: Za drahou zeleninu může EU

Při pohledu na cenu zeleniny na začátku května někteří nevěřili svým očím. Kilo paprik za 120 korun, květák za stovku. Netrvalo to dlouho a na facebookových profilech českých populistů se viník našel rychle.

Mýtus: Evropany nejvíce trápí terorismus

Z výsledků Eurobarometru v roce 2019 jasně vyplynulo, že největším problémem Evropy je podle jejích obyvatel „chudoba a nedostatek pitné vody“, to vidí jako největší hrozbu dneška 27 procent lidí.

Mýtus: Brexit se Česka netýká

České podniky na Brexit můžou významně dojet – a ironicky nejvíce třeba ty, kde jde nejvíc právě o „ježdění“, tedy automobilový průmysl.

Mýtus: Většina lidí je pro odchod z EU

Pro větší evropskou integraci je stejné procento lidí, jako těch, kteří si ji nepřejí. Zároveň se ukazuje, že důvěra v EU v Česku roste, a to přes dlouhodobou českou nedůvěru ve veškeré instituce.

Mýtus: Euro Slovensku nepomohlo, proto Slováci pracují v Česku

Růst Slovenska je rychlý a podle odborníků nás v HDP asi brzo historicky poprvé předhoní. Zároveň na Slovensku rostou mzdy – ta minimální bude od příštího roku zřejmě vyšší na Slovensku než v Česku, a pomalu se dotahuje i slovenská průměrná mzda na Českou.

Mýtus: Za komunistů jsme se měli lépe

Za komunistů jsme se lépe prostě neměli. Když pomineme, že jsme nemohli svobodně cestovat nebo projevovat svůj názor, i z ekonomického hlediska jsou na tom dnes Češi prokazatelně mnohem lépe.

Mýtus: S eurem ztratíme nezávislost

Euro není něco, co by se nás teď nedotýkalo nebo jsme stáli mimo něj. Češi ho v peněženkách mají, když cestují na dovolenou, české firmy ho velmi často používají.