Mýtus: Evropany nejvíce trápí terorismus

Z výsledků Eurobarometru v roce 2019 jasně vyplynulo, že největším problémem Evropy je podle jejích obyvatel „chudoba a nedostatek pitné vody“, to vidí jako největší hrozbu dneška 27 procent lidí.

Mýtus: Brexit se Česka netýká

České podniky na Brexit můžou významně dojet – a ironicky nejvíce třeba ty, kde jde nejvíc právě o „ježdění“, tedy automobilový průmysl.

Mýtus: Většina lidí je pro odchod z EU

Pro větší evropskou integraci je stejné procento lidí, jako těch, kteří si ji nepřejí. Zároveň se ukazuje, že důvěra v EU v Česku roste, a to přes dlouhodobou českou nedůvěru ve veškeré instituce.

Mýtus: Euro Slovensku nepomohlo, proto Slováci pracují v Česku

Růst Slovenska je rychlý a podle odborníků nás v HDP asi brzo historicky poprvé předhoní. Zároveň na Slovensku rostou mzdy – ta minimální bude od příštího roku zřejmě vyšší na Slovensku než v Česku, a pomalu se dotahuje i slovenská průměrná mzda na Českou.

Mýtus: Za komunistů jsme se měli lépe

Za komunistů jsme se lépe prostě neměli. Když pomineme, že jsme nemohli svobodně cestovat nebo projevovat svůj názor, i z ekonomického hlediska jsou na tom dnes Češi prokazatelně mnohem lépe.

Mýtus: S eurem ztratíme nezávislost

Euro není něco, co by se nás teď nedotýkalo nebo jsme stáli mimo něj. Češi ho v peněženkách mají, když cestují na dovolenou, české firmy ho velmi často používají.

Mýtus: Brexit přináší Britům samé výhody

Bude to už pár let, co se Britové rozhodli opustit Evropskou unii. Navzdory původnímu ujišťování zastánců odchodu, že to půjde jedna báseň, už dlouhé měsíce sledujeme politické turbulence na tamní politické scéně, které nejčerstvěji skončily rezignací britské premiérky. To na hladký průběh úplně nevypadá.

Mýtus: Česko jen pasivně přijímá evropské zákony

Tak to vůbec. Když pomineme, že se Česká republika na tvorbě evropské legislativy dost zásadně podílí – děláme si ji dost po česku, tak se taky stává, že jsme u nás doma mezi kopečky často bruselštější než Brusel.