Mýtus: Britové se těší na Brexit
Podpora Brexitu je mezi Brity nejnižší od roku 2016, kdy se referendum uskutečnilo.
Podpora Brexitu je mezi Brity nejnižší od roku 2016, kdy se referendum uskutečnilo.
V Česku roste inflace a zboží zdražuje, v eurozóně je situace opačná.
Vypadá to, jako by Češi přestávali českým politikům věřit, že je EU jen továrnou na problémy.
V novém unijním rozpočtu bude na zelené cíle 277 miliard eur, o které se může ucházet i Česko.
Lék remdesivir, který pacientům v Česku pomáhá, máme díky společnému nákupu zajištěnému Evropskou unií.
Pro někoho, zejména pro velké agrokoncerny, je to představa lákavá, ale v reálném světě těžko uskutečnitelná, případně vyloženě škodlivá.
Pomoc firmám jde z 80 procent (!) z evropských zdrojů, a jen z 20 procent z „českých“ rozpočtů. Jinými slovy Evropa dává peníze Česku, a vláda je potom rozděluje dál k firmám a podnikatelům.
Sledování českého premiéra by mohlo leckterého voliče dovést k přesvědčení, že Andrej Babiš společnou evropskou měnu nikdy nechtěl, nechce a chtít nebude. Skutečnost je ale odlišná.
Podle informací Hospodářských novin Evropská komise státům, které měly zájem, začala nakupovat ochranné zdravotnické pomůcky – například roušky a respirátory nebo ventilátory.
Evropská realita ukazuje, že odkládání Green Dealu je spíše zbožným přáním jednoho premiéra než budoucností evropské politiky.
Jedna statistika za všechny. V květnu 2020 britští obchodníci a speditéři odhadují, že jenom na vyřízení celních papírů budou potřebovat najmout 50 000 nových úředníků. Že se nejedná o nijak malé číslo navíc dokládá srovnání s ostatními zeměmi a institucemi.
Při pohledu na cenu zeleniny na začátku května někteří nevěřili svým očím. Kilo paprik za 120 korun, květák za stovku. Netrvalo to dlouho a na facebookových profilech českých populistů se viník našel rychle.
Tenhle mýtus je mimořádně vydařený zejména proto, že nevychází z žádného špatně pochopeného záměru EU.
EU údajně zakazuje nošení nožů, a to včetně nošení nožíků do lesa při houbaření. To je nesmysl.
Není pravda, že by někdo zakazoval fotbal.
Evropská unie samozřejmě nikomu nenařizuje, jak velké mají být okurky nebo cedulky na spodním prádle.
Seškrtáním rozpočtu na předsednictví se tak Česko vědomě vzdává možnosti posílit svou roli v EU a zasahovat do evropského dění s větší razancí, než tomu bylo doteď.
Z výsledků Eurobarometru v roce 2019 jasně vyplynulo, že největším problémem Evropy je podle jejích obyvatel „chudoba a nedostatek pitné vody“, to vidí jako největší hrozbu dneška 27 procent lidí.
České podniky na Brexit můžou významně dojet – a ironicky nejvíce třeba ty, kde jde nejvíc právě o „ježdění“, tedy automobilový průmysl.
V roce 2019 proběhl obsáhlý průzkum, který sledoval, jestli si sami lidé všímají pozitivních změn financovaných z evropských fondů ve svém okolí. A výsledek? 86 procent lidí uvedlo, že evropské peníze pomáhají.