Aktuální dění po útoku Ruska na Ukrajinu rozhoupalo světové finanční trhy a přineslo nejistotu do globálního obchodování – české koruně tak hrozí mnohem rychlejší oslabování. „Situace na Ukrajině znamená globální finanční trhy velkou nejistotu a averzi vůči riziku. Koruna patří spolu s dalšími středoevropskými měnami k rizikovým aktivům,“ uvedl analytik obchodníka s měnami Purple Trading Jaroslav Tupý.
Koruna je dlouhodobě vnímaná jako riziková a tradičně oslabuje v případě jakékoliv krize společně s forinty nebo zlotými.
Problém kvůli válce na Ukrajině má i euro, které je na rozdíl od dolaru více spjato s Ruskou ekonomikou. Jeho propad ale není tak hluboký jako v případě koruny. „Čím je totiž ropa dražší, tím je euro slabší vůči dolaru, což jej právě vrhá do spirály. V ní je i česká koruna ale ještě víc. I ČNB tak asi bude muset intervenovat,“ popisuje ekonom Lukáš Kovanda.
Lze tak předpokládat, že už i tak neočekávaně rychle se zvyšující inflace dále poroste. Země platící eurem ale dlouhodobě vykazují její mnohem nižší růst. Podle lednových údajů byla míra inflace v eurozóně ve výši 5,1 procenta, inflace v Česku ale patřila s hodnotou 8,8 procent ke třem nejhorším.
I přes všeobecně turbulentní situaci na trzích a rostoucímu zdražování vykazuje česká koruna horší čísla než euro a je pro investory celkově rizikovější. Válka na Ukrajině je tak další krizí, která ukazuje, že pro českou ekonomiku stabilnější a tím pádem výhodnější bude euro.