Evropská unie zajišťuje vakcíny proti koronaviru, možnost očkování by mohl mít do dvou let každý občan EU

Evropská unie počítá s tím, že by do 18 měsíců měl mít každý občan členské země přístup k vakcíně proti nemoci covid-19. Předběžně počítá se zajištěním 800 milionů dávek, dál probíhají jednání s farmaceutickými firmami.

„Po intenzivních jednáních nyní Evropská komise uzavřela rozhovory s pátou farmaceutickou společností s cílem zajistit Evropanům urychleně přístup k vakcíně proti koronaviru. Investujeme do společností využívajících různé technologie, abychom zvýšili šanci na získání bezpečných a účinných očkovacích látek. Pokračujeme v rozhovorech s dalšími společnostmi, neboť chceme zajistit, aby očkovací látky byly na trhu brzy k dispozici. Evropské investice do očkovacích látek proti koronaviru budou přínosem pro celý svět a pomohou nám tento virus porazit,“ řekla poslední srpnový týden předsedkyně Evropské Komise Ursula von der Leyenová.

Komise s výrobci vakcín domlouvá i záruky předběžného nákupu, které jednotlivým státům zajišťují právo na nákup určitého počtu dávek za určitou cenu, hned, jak bude daná látka k dispozici, samozřejmě v situaci, kdy bude průkazně bezpečná a účinná.

Evropská unie v počátcích pandemie čelila neoprávněné kritice za svou nečinnost v boji s nemocí. Jak ale ukázaly poslední průzkumy veřejného mínění, přinejmenším v Česku lidé považují kroky EU za dostatečné.

Eurobarometr ukázal, že s opatřeními EU v době koronavirové krize je spokojeno 52 procent Čechů. Češi jsou spokojení dokonce víc, než je průměr v Evropské unii. Ve světě je v různých stupních vývoje kolem 150 možných očkovacích látek, zhruba 20 z nich už testují na lidech v rámci klinických studií. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za nejslibnější očkovací látku vakcínu firmy AstraZeneca, označovanou AZD1222, píše ČTK.