Merkelové v Česku rostla podpora, Von der Leyenovou lidé neznají

Německou kancléřku Angelu Merkelovou pozitivně vnímá 53 procent Čechů, plyne z letošní studie Globsec. Ještě v roce 2017 přitom měla Merkelová ve stejné studii u Čechů podporu ani ne poloviční. 

Za čtyři roky vzrostla podpora německé kancléřky Angely Merkelové v Česku víc než dvojnásobně. Zatímco v roce 2017 ji pozitivně vnímalo 21 procent dotázaných, letos to bylo už 53 procent lidí. Ještě větší skok popularity zaznamenala Merkelová na Slovensku, kde ji za stejné období vzrostla popularita z 19 procent na 56 procent dotázaných. 

Letošní studie tak ukázala, že Merkelová je v Česku vnímaná lépe než například britský premiér Boris Johnson, kterého považuje za sympatického 48 procent lidí. Co se popularity evropských lídrů v Česku týče, letos vede francouzský prezident Emmanuel Macron, kterého kladně hodnotilo 60 procent dotázaných z Česka. 

V tomto ohledu Češi tedy nekopírují evropský průměr, kde se největší podpoře letos těšila Merkelová, až po ní Macron a teprve na třetím místě Johnson. 

Horší zprávu však přinesl průzkum pro předsedkyni Evropské Komise Ursulu von der Leyenovou. 32 procent obyvatel střední a východní Evropy moc neví, o koho se jedná nebo příliš nezná její práci. V Česku je pak znalost ještě menší, lidí, kteří o ní nikdy neslyšeli, nebo uvádí, že o ní příliš nevědí, je dokonce 37 procent.