Největší bezpečnostní hrozba? Podle Čechů je to Rusko

Válka - ilustrační foto

Mezi zeměmi, které česká veřejnost považuje za bezpečnostní hrozbu, jasně vede Ruská federace. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnilo CVVM. 

Za bezpečnostní hrozbu považuje Rusko víc než polovina dotázaných, celkem 51 procent lidí. Až se velkým odstupem se na druhé příčce umístila Čína, kterou za hrozbu považuje necelých 12 procent lidí, na třetí příčce je potom Ukrajina, ve které vidí riziko pro bezpečnost každý desátý Čech. 

Průzkum zároveň porovnával, jak na stejnou otázku odpovídali lidé v průběhu let. Zatímco v roce 2006 bylo Rusko hrozbou jen podle 10 procent lidí, názor veřejnosti se postupně měnil, v červnu 2021 jich bylo už 38 procent. S invazí na Ukrajinu pak, jak ukazuje průzkum, jejich podíl skokově narostl o 13 procentních bodů. 

V současné době je tak v očích české veřejnosti Rusko považováno za vůbec největší bezpečnostní hrozbu od roku 2006 – je daleko před Irákem, který za hrozbu považovalo v roce 2006 23 procent lidí, i před Sýrií, kterou v roce 2015 označovalo za bezpečnostní riziko 20 procent dotazovaných. 

O průzkumu jsme informovali na našem Facebooku, celý je potom k přečtení ZDE.