Jsou pro vás evropské volby španělská vesnice? Nevadí. Přinášíme vám shrnutí, ve kterém se dozvíte všechno důležité a na začátku června, kdy se otevřou volební místnosti, budete vědět proč, kam a jak volit.
Kdy budou evropské volby
Volby do Evropského parlamentu se konají každých pět let. Letos se bude volit v sedmadvaceti členských státech mezi čtvrtkem 6. a nedělí 9. června. V Česku pak tradičně v pátek a sobotu, tedy 7. a 8. června.
Kolik se volí europoslanců
Obyvatelé Evropské unie budou vybírat 720 svých zástupců. Tohle číslo se pro každé volby může měnit, nikdy ale europoslanců nemůže být víc než 750. Každá země vybírá jiný počet europoslanců, českých zástupců bude v europarlamentu 21.
Pokud vám to přijde málo, nenechte se unést pocity. Ve skutečnosti je to devátý nejvyšší počet poslanců podle zemí. Z České republiky bude v parlamentu stejně zástupců jako například ze Švédska nebo Řecka. Jen jednoho navíc bude mít Belgie. Není to málo, ale je jasné, že v evropském „Babylonu“ je pro prosazování návrhů nutná schopnost se domluvit.
Koho volíte? To je samozřejmě úplně na vás. Do voleb jdou strany a hnutí pod „vlajkami“ stran tak, jak je známe z české politické scény. V minulých volbách kandidovalo celkem 40 uskupení.
Jak se volí do europarlamentu
Na tom, jak se volí, vůbec nic není. Je to vlastně stejné jako s volbami do naší Poslanecké sněmovny.
Volební lístky vám přijdou domů. Každé uskupení bude mít samostatný lístek se seznamem svých kandidátů. Do urny potom v obálce hodíte buď neoznačený lístek, v takovém případě volíte kandidáty v pořadí, v jakém jsou na lístku, nebo udělíte své preferenční hlasy. Ve volbách do Evropského parlamentu má každý volič dva preferenční hlasy, které může (ale nemusí) využít pouze v rámci jedné kandidátky.
Pokud chcete kandidátům udělit svůj preferenční hlas, zakroužkujete číslo před jejich jménem. Kroužky máte pouze dva, vybírejte proto s rozmyslem. Hranice pro úspěch je stejná jako ve volbách do Poslanecké sněmovny, do Evropského parlamentu se tedy dostanou zástupci strany nebo hnutí, které získá nejméně 5 procent hlasů.
Po volbách se poslanci zvolení za „české“ strany a hnutí stanou součástí některé z exitujících skupin (frakcí) v Evropském parlamentu. Těch je v tuto chvíli sedm, několik poslanců je nezařazených.
- Poslanecký klub Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů)
- Skupina progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu
- Renew Europe Group
- Skupina Zelených/Evropské svobodné aliance
- Skupina Evropských konzervativců a reformistů
- Skupina pro identitu a demokracii
- Levice v Evropském parlamentu – GUE/NGL