Speciál voleb do EP: FAQ

Volební urna

Kdy jsou volby? 

Volby do Evropského parlamentu se letos budou konat od 6. do 9. června v EU, v České republice v pátek 7. a sobotu 8. června. 

Kolik má ČR europoslanců? 

Za Českou republiku bude v Evropském parlamentu celkem 21 europoslanců.

Jak dlouhé je funkční období?

Volební období je pětileté, naposledy se volilo v roce 2019, znovu se bude volit v roce 2029. Tak to nepromeškejte. 

Můžu volit více kandidátů z různých kandidátek? 

Nikoli. Volí se podobně jako ve volbách do české Poslanecké sněmovny. Odevzdává se lístek celé kandidátky, na kterém může volič udělit dva preferenční hlasy. 

Proč volit? 

Důvodů je spousta. Ten hlavní je, že se svým hlasem podílíte na budoucím chodu EU a důležitých rozhodnutích. Pokud vám tohle nestačí, přečtěte si náš článek o důvodech, proč jít volit. 

Co dělá Evropský parlament?

Evropský parlament má tři hlavní role: legislativní, dozorčí a rozpočtovou. Legislativní se rozumí, že společně s Radou EU schvaluje právní předpisy EU, jejichž návrhy předkládá Evropská komise, Rozhoduje v otázkách mezinárodních dohod nebo rozhoduje o rozšiřování EU o nové státy. Dozorčí potom znamená, že kontroluje ostatní orgány EU, volí předsedu Komise a schvaluje složení Komise. Může také hlasovat o návrhu na vyslovení nedůvěry, na základě které by Komise musela odstoupit. Jeho rozpočtová role potom znamená, že s Radou schvaluje rozpočet EU i víceletý finanční rámec.