Maďarské straně Fidesz bylo pozastaveno členství v nejsilnější frakci v Evropském parlamentu, Evropské lidové straně. Důvodem je kampaň, kterou v Maďarsku vede proti předsedovi Evropské komise Jean-Claude Junckerovi, členovi a představiteli téže evropské frakce.
Strana maďarského premiéra Viktora Orbána „vytočila“ několik členských zemí anti-imigrační kampaní, kde se vymezuje nejen vůči miliardáři Georgeovi Sorosovi, ale také proti předsedovi Evropské komise Junckerovi, které viní z podpory migrace a oslabování hranic.
„Dvanáct stran, které jsou součástí EPP z devíti členských zemí EU požádalo o vyloučení nebo suspendování strany Fidesz. Rozhodnutí nicméně náleží všem členům EPP, takže ho nemohu předjímat,“ řekl předseda Evropské lidové strany Joseph Daul.
Sám Jean-Claude Juncker se podle francouzského deníku Le Monde už dříve nechal slyšet, že Orbánovo hnutí do frakce nepatří. „Jakkoli ho respektuji jako člověka, vidím mnoho rozporů mezi jeho názory a křesťansko-demokratickými hodnotami, na kterých je EPP postavena,“ řekl už v říjnu loňského roku Juncker.
Hlasování o dalším setrvání strany Fidesz v EPP vyvolali členské strany z Belgie, Finska, Řecka, Litvy,, Lucemburska, Nizozemí, Portugalska, Švédska a také Norska, které má v EPP zástupce jako nečlenský stát EU.
Ze začátku však nebylo vůbec jisté, jak hlasování dopadne. Přestože je Orbán za své výroky a postoje často kritizován, iRozhlas upozorňuje, že Fidesz v Evropských volbách v Maďarsku pravděpodobně uspěje – a oslabující EPP by tak jeho strana mohla přinést nezanedbatelný počet křesel.
Při hlasování bylo však nakonec maďarské vládní straně pozastaveno členství v EPP. Fidesz tak v rámci největší frakce v Evropském parlamentu mimo jiné ztrácí možnost hlasovat. Orbán podle agentury DPA rozhodnutí přivítal jako dobrý krok, „protože zachoval jednotu“.