Výsledek pandemie? Důvěra v EU roste

Důvěra v Evropskou unii za poslední rok znatelně vzrostla. A to jak v Česku, tak v EU jako celku. Ukazují to čísla nejnovějšího Eurobarometru, tedy celoevropského průzkumu veřejného mínění. 

Od léta 2020, kdy se prováděl poslední průzkum, vzrostla mezi obyvateli členských státu EU důvěra v Unii
o 6 procentních bodů. Rok, během kterého státy za pomoci EU bojovaly s nemocí i následky Covidu-19, tak pro Evropskou unii znamenal nárůst důvěry na nejvyšší hodnoty od roku 2008. Tento trend zároveň ve většině doprovází citelný pokles důvěry v národní instituce, tedy v národní vlády a parlamenty. 

Česko se přitom v aktuálním Eurobarometru ukázalo jako „nadprůměrné“ v obou těchto ukazatelích – důvěra v EU vzrostla ještě víc, než je unijní průměr, doprovázená dramatickým poklesem důvěry v národní instituce. 

Oproti loňskému létu důvěřuje v Česku Evropské unii o 13 procent lidí víc, obyvatel, kteří Unii nedůvěřují, je naopak o 4 procenta méně. Další průzkumy potom ukazují, že naopak důvěra v České instituce je mimořádně nízká, vládě věří jen 19 procent Čechů, parlamentu ještě méně – pouhých 15 procent. 

Obecně je tedy za poslední rok, který byl zásadně poznamenaný bojem proti nemoci Covid-19 a celé řadě opatření zaváděných v rámci snah ochránit obyvatele, rokem, kdy řada Evropanů změnila své názory vůči Unii. To dokládá mimo jiné fakt, že EU vnímá „rozhodně pozitivně“ 46 procent Evropanů, což je nejvíc od roku 2009. Česko, které samo sebe rádo vnímá jako „euroskeptickou“ zemi, se tak, zdá se, pomalu otáčí k evropským institucím a začíná vnímat přínosy, které lidem z členství v Unii plynou.

Kompletní výsledky Eurobarometru najdete v češtině tady.