Británie řeší, kde se vzalo 8 milionů liber na kampaň za Brexit

Kampaň před hlasováním o vystoupení Británie z Evropské unie byla v mnoha ohledech vyhrocená. Postupem času se ale ukazuje, že mimo to dost pravděpodobně nebyla fér. Británie totiž zjišťuje, kde zastánci Brexitu v kampani přišli k osmi milionům liber.

Jedná se o osm milionů liber (v přepočtu asi 238 milionů korun), které Arron Banks poskytl před referendem skupinám bojujícím za odchodu Británie z Unie. Jenže transakce se zdála podezřelá a začala se o ni zajímat Britská Národní kriminální agentura (NCA), která má v zemi na starosti vyšetřování nejzávažnějších trestných činů.

Podle Bloombergu je totiž osmimilionový dar vůbec nejvyšší v historii britských volebních kampaní a vlastně není vůbec jisté, kde na něj Banks vzal. Bohatý je, nad výší jeho skutečného jmění se ale vznáší otazníky. NCA tedy šetří, zda byl Banks skutečným sponzorem a zda se převody peněz skutečně odehrály zcela zákonně.

Proto těchto osm milionů liber nebudí pozornost jen svým objemem, ale zejména svým původem. Pokud totiž peníze nepatřily přímo Banksovi, pak se veřejnost i politici logicky ptají, čí ve skutečnosti byly. A velmi často se poukazuje na vazby, které měl Arron Banks s ruskými byznysmeny.

Banks od zahájení vyšetřování zatvrzele odmítá jakékoli vazby na Rusko a stojí si za tím, že veškeré peníze darované na kampaň za Brexit byly jeho vlastní. Jak ale poukazuje Guardian, jeho vysvětlení toho, proč se scházel s ruskými diplomaty (které list označuje za možné špiony) jsou velmi vyhýbavá, nejasná a proměnlivá.

Původně totiž tvrdil, že se s ruským velvyslancem v Londýně sešel jednou, později uvedl, že jednali třikrát, rozdílně popisuje také podobu těchto schůzek. Britská média navíc upozornila na další setkání s významnými ruskými byznysmeny. Tisk, ale také NCA a parlamentní komise britského parlamentu se tak zabývají a budou zabývat tím, co dosavadní důkazy naznačují. Tedy že ruská ambasáda v Londýně dlouhodobě spolupracovala s Banksem.

Pokud by se potvrdila „ruská stopa“ v kampani za Brexit, dost pravděpodobně by to otřáslo už tak nestabilní politickou britskou scénou, která se zmítá v chaosu způsobeném právě referendem.

Referendem, které skončilo v roce 2016 velmi těsně, ve kterém zástupci Brexitu prokazatelně argumentovali sadou lží, jehož výsledek ovlivnilo zmiňovaných osm milionů liber a tedy referendum, které dost možná vyhrál největší sponzor – ambasáda jiného státu.