Česko, spojenec Ukrajiny na cestě do EU

Evropská komise v červnu doporučila kandidaturu Ukrajiny do EU, stejné doporučení potom schválil i Evropský parlament. Země, kterou v únoru napadlo Rusko, je tak o krok blíž ke vstupu do Unie. V tomto přibližování přitom, zdá se, bude mít Česko jako svého spojence. 

Už cesta Petra Fialy do Kyjeva dala všem jasně najevo, na čí straně Česká republika stojí. A nejen to. Také fakt, že je připravená vystoupit z bludného kruhu „silných vyjádření“ a jít cestou reálné pomoci Ukrajině, ukazuje, že můžeme hrát v Evropě silnou roli. Vláda pro to dělí hodně – na Ukrajinu od nás míří velká finanční podpora, dodávky zbraní a staráme se také o příchozí uprchlíky před válkou. 

Česká republika stojí spolu s Polskem a pobaltskými státy jednoznačně proti Rusku a patří také k zemím, které podporují přibližování Ukrajiny k Unii. Česko jednoznačně podporovalo i to, aby Ukrajina dostala status kandidátské země. To v červnu podpořila nejprve Komise, následně i Evropský parlament. Je to přesně ten typ diplomatické podpory, kterou válkou zasažená země potřebuje. 

„Udělení kandidátského statusu neznamená, že proces vstupu bude rychlý. Ukrajina je ve válce, takže ani kdyby se snažili sebevíc – objektivně – všechny podmínky rychle naplnit nelze,“ řekl premiér Petr Fiala s tím, že: „Kandidátský status má obrovský morální a symbolický význam. (…) I z mého rozhovoru s prezidentem Zelenským bylo jasné, jak moc je udělení kandidátského statusu pro jeho zemi důležité.“