Evropská unie neuznává výsledky voleb v Bělorusku. Chce zavést sankce na konkrétní osoby a poskytnout finanční pomoc obětem

Volby v Bělorusku nebyly svobodné a jejich výsledky Evropská unie proto neuznala. Kvůli zmanipulovaným volbám a násilnému potlačení protirežimních demonstrací počítá EU se zavedením sankcí proti konkrétním lidem, kteří se na falšování voleb nebo násilí na demonstrantech podíleli.

Předseda Evropské rady Charles Michel po srpnovém summitu špiček evropské „sedmadvacítky“ řekl, že EU nepovažuje volby v Bělorusku za svobodné ani spravedlivé a zdůraznil, že EU stojí za obyvateli Běloruska a jejich snahou určit si sami svou budoucnost. Zároveň potvrdil, že bude EU vyvíjet tlak na jednotlivce spjaté s Lukašenkovým režimem.

„Naším cílem je uvalit sankční režim na konkrétní osoby, o nichž je známo, že měly podíl na zločinech proti pokojným demonstrantům,“ cituje šéfa německé diplomacie Heiko Maase server Seznam Zprávy. Podle něj Maase mají být potrestáni i ti, u nichž se prokáže cílená snaha falšovat volební výsledky.

Násilí odsoudila také Německá kancléřka Angela Merkelová, která ale podle Euroskopu zdůraznila, že „cestu si ale Bělorusko musí najít samo“.

Obyvatelům Běloruska chce Evropská unie naopak pomoci finančně. Podle Ursuly von der Leyenové podpoří komise Bělorusy 53 miliony eur (tedy zhruba 1,4 miliardou korun), které mají pomoci obětem pronásledování, svobodným médiím a významně také v boji proti šíření nákazy nemoci covid-19.