Budou vám tvrdit, že jsou volby zbytečné. Buďte chytřejší a nevěřte nesmyslům. Je jich spousty, ty hlavní vyvracíme v tomhle článku, ty další najdete v sekci Euromýty.
Brusel nám diktuje, volby jsou zástěrka.
Ne. Brusel neumí diktovat, je to město. Sídlí tam Evropská parlament, kde má každý stát své zástupce a SPOLEČNĚ rozhodují. Nařízení, která nám do Česka chodí, viděli čeští zástupci a podíleli se na jejich přijetí. Podle nás už to ví každý, ale začít jsme s tím museli.
Evropská unie je moloch zavalený úředníky
Taky ne. Evropská unie má zhruba 60 tisíc úředníků. Přijde vám to moc? Tak pro srovnání. Těchto 60 tisíc lidí se stará o 450 milionů Evropanů. Česká republika naproti tomu má necelých 80 tisíc úředníků (pod služebním zákonem), kteří se starají o 10 milionů lidí. A ještě zábavnější je porovnání z byrokratické Francie. Jen tamní ministerstvo financí má víc než dvojnásobek úředníků oproti celé EU. Takže se nám chce dodat: kéž by to každý uměl tak efektivně jako EU.
Poslanci nepracují, jen se schází v Bruselu a mávají rukama.
Taky špatně. Představa, že europoslanci berou peníze za to, že se jednou měsíčně sjedou do Bruselu nebo Štrasburku, kde odmávají pár nařízení, je (ve většině případů) mimo.
Kvalitní a pracovití europoslanci pracují každý den jako kdokoli jiný. Věnují se návrhů Komise, připravují úpravy, vyjednávají pro své návrhy (a své voliče) podporu. Pokud máte pocit, že váš europoslanec moc nepracuje, máte jedinečnou možnost mu vystavit účet a poslat na jeho místo někoho, kdo bude dělat to, co očekáváte. Nezapomeňte, tuhle šanci máte jen jednou za 5 let.
Z EU stejně nic nemám.
Je vám EU tak vzdálená, že máte pocit, že by se vám bez ní žilo stejně nebo dokonce lépe? Je to jenom optický klam. Česká republika je na EU silně navázaná na mnoha úrovních a některé výhody, které nám z členství plynou, už bereme za tak samozřejmé, že je ani nevnímáme.
Přitom jsou zásadní. Česká ekonomika na té evropské závisí. Bez EU by byly firmy zavaleny ještě větším papírováním, potřebovaly by další lidí a dost možná by pak i váš plat vypadal jinak. Evropská unie je často vnímaná jako něco, co zavaluje lidi byrokracií, ale ve skutečnosti jí obrovské množství šetří.
Jako krásná případová studie může sloužit příklad Velké Británie. Víte, co se stalo s Brexitem? V zemi vzrostl počet úředníků, aby bylo možné se s tím vůbec vypořádat. Lidem navíc EU dává možnost žít, studovat i pracovat v členských zemích. Pamatujete na šílené účty za telefon po dovolených? Ty jsou taky pryč, protože se EU domluvila na jiných pravidlech pro operátory. Fronty na hranicích s Německem nebo Francií si nepamatuje už skoro nikdo. Stejně volně se navíc pohybuje zboží, které každodenně kupujete.