Mýtus: Nezmůžeme nic, je to jen diktát Bruselu!

Je to smutné, ale mýtus o “bruselském diktátu” mají Češi zarytý hluboko pod kůží. A politici tuhle představu už roky živí, protože se na Brusel radši vymluví, než aby se konečně naučili v EU něco prosadit.

Skutečnost je ale taková, že kdybychom chtěli, může klidně Česko “diktovat Bruselu”. Možností na to máme dost.

Tak například. Český parlament se může ozvat, když se mu něco nelíbí. Každý návrh jde z Evropské komise i do českého parlamentu. Pokud se parlamenty alespoň třetiny zemí EU shodnou, že je danou záležitost lepší řešit na národní úrovni, musí Evropská komise návrh pozměnit nebo stáhnout.

A navíc: čeští ministři spolurozhodují v Radě EU. Do dění v EU se přímo zapojují ministři členských zemí. Při společných jednáních v Radě EU hlasují o návrzích, které tímto orgánem procházejí.

Rozhodnout o dění v Evropě můžete přímo i vy, protože každý občan EU může přijít s vlastním návrhem. I Češi. Návrhy sice oficiálně podává pouze Evropská komise (kde má Česko samozřejmě svého zástupce), předložení svého návrhu ale mohou prostřednictvím petice požádat i sami občané EU. Tedy i vy.

Ale hlavně. V Evropském parlamentu hlasují čeští europoslanci. Česko má v Evropském parlamentu 21 europoslanců. To je o jednoho víc, než má třeba Švédsko. Europoslanci návrhy projednávají a hlasují o nich. I zde se tak Češi přímo podílí na tom, co bude platit. A svoje europoslance si volíte přímo vy.