Váháte, jestli jít vůbec volit do Evropského parlamentu? Čtěte dál a my vám zkusíme vysvětlit, proč to určitě má smysl, co dělá parlament, o čem rozhoduje a proč je to důležité pro každého jednotlivce v Česku.
Důvod první: Přímo vybrat, kdo bude rozhodovat
Je to stejné jako s volbami do Parlamentu ČR. Pokud volíte do Sněmovny nebo do Senátu, neměli byste si nechat ujít ani evropské volby.
Evropský parlament je jediným přímo voleným orgánem EU. Zastupuje tedy občany EU a ten, koho zvolíte, bude zastupovat i vás. Nebojte se „svému“ europoslanci napsat, pokud vás něco zajímá, je to koneckonců vaše prodloužená ruka v Evropské unii. Kontakty na ty stávající najdete tady.
Důvod druhý: Nevolíte jen někoho, kdo půjde do Bruselu, ovlivňujete, jaká legislativa bude chodit do Česka
Nic jako „Bruselský diktát“ neexistuje. Legislativu EU schvaluje Evropský parlament, ve kterém má každý stát své zástupce. Nikdo nikomu nic nediktuje, prostě se na tom námi vybraní zástupci domlouvají.
Svou volbou ovlivníte to, kdo bude evropské „zákony“ schvalovat. Zajímá vás Green Deal? Dotace? Automobilový průmysl? To, kolik peněz EU posílá na Ukrajinu? Tak o tom všem rozhodoval nebo bude rozhodovat váš europoslanec. Člověk, které ho jste zvolili – nebo nechali zvolit ostatní – přímo ovlivnil budoucnost EU, ale i českého průmyslu, to, kolik máme z EU peněz nebo na co. A do toho už má přece význam zasáhnout!
Důvod třetí: Europarlament není „do počtu“
Často se vám snaží nakukat, že Evropský parlament je chlebíčkárna, která tančí tak, jak „nikým nevolená Komise“ píská a sám vlastně nic nemůže. Není to pravda.
Evropský parlament plní 3 hlavní role: legislavní, dozorčí a rozpočtovou. Ano, schvaluje tedy právní předpisy EU, jejichž návrhy předkládá Evropská komise, zároveň ale může do návrhů zasahovat. Buď může Komisi přimět, aby se nějakým tématem zabývala, nebo může měnit usnesení a tím celkovou podobu předpisů. Není to tedy žádná povinná mávačka. Krom legislativní role má ještě roli dozorčí, kontroluje tedy ostatní orgány EU nebo volí předsedu Komise, a rozpočtovou, schvaluje rozpočet celé EU.
A pokud nám nevěříte, víc si o tom můžete přečíst přímo tady.