EU shromáždila přes 7 miliard euro na boj s koronavirem. Na Evropu vsadil i Bill Gates.

Bill Gates, zakladatel Microsoftu a dlouholetý mecenáš dobročinných a výzkumných projektů, nedávno vsadil na Evropu. Nadace manželů Gestových se totiž rozhodla pro boj s koronavirem podpořit právě evropské projekty, které hledají vakcínu proti nemoci COVID-19. Podle nich právě evropští lídři rozumí nutnosti celosvětové spolupráce s cílem vyvinout například novou vakcínu.

Nedávnou ukázkou takové spolupráce je úspěšná dárcovský konference, kterou organizovala Evropská komise na přelomu dubna a května. Na ní se podařilo vybrat 7,5 miliardy eur, tedy přes 200 miliard korun, které poputují právě na vývoj vakcíny proti novému typu koronaviru.

Na zmíněné konferenci s Evropskou komisí velmi úzce spolupracovala Nadace Billa a Melindy Gatesových. Podle Melindy Gatesové je Evropa klíčem k tomu, jak dostat významné světové politické i ekonomické hráče k jednomu stolu a iniciovat společný projekt. Evropská unie podle ní může významně přispět k tomu, že jednotlivé bohatší státy nebudou pracovat na svých vlastních výzkumech odděleně, ale spojí síly na společném projektu v boji s novým virem.

„Právě proto se soustředíme na Evropu. Upřímně, jsou to evropští lídři, kteří chápou, že je nutná celosvětová spolupráce a myslím, že v současné situaci dělají to nejlepší, co mohou,“ řekla Melinda Gatesová v rozhovoru pro POLITICO.

Aktivita manželů Gatesových tak potvrzuje, že hoaxy, které šíří nejenom čeští populisté, o tom, že EU zaspala v boji s koronavirem, jsou lživé (více tady na webu Moje Evropa). V posledních týdnech se totiž ukazuje, že je to právě EU, která se aktivně snaží sdružovat celosvětové kapacity a iniciovat společný vývoj testů, léků i vakcín proti novému koronaviru.

Do fondu na boj s nemocí kromě jednotlivých států přispívají také jednotlivci – například zpěvačka Madonna. Česko přispělo 20 milionů korun, což se v celkové částce dá považovat za spíše symbolický příspěvek.