Co dělá EU proti koronaviru

Koronavirus

S novým typem koronaviru se po Evropě zároveň začala šířit kritika, že proti nové nemoci Evropská unie nic moc nedělá. Jenže to není pravda. Svalit veškeré problémy na Brusel je sice populární sport, ale my vám raději nabízíme exkluzivní přehled toho hlavního, co se proti epidemii dělá na evropské úrovni. 

Předně je potřeba si uvědomit, že Komise, jako hlavní „akční“ orgán Evropské unie, může proti koronaviru dělat jenom to, co ji povolí členské státy. Když pak slyšíte některého premiéra, třeba ze střední Evropy, říkat, že EU dělá málo, můžete to klidně brát tak, že pro společné řešení udělala málo země, kterou řídí.

Když pak dojde na jednotlivá opatření, kterými Evropská unie bojuje proti epidemii a jejím následkům, zjistíte, že toho i přes relativně svázané ruce Komise, není úplně málo.

Třeba těch 990 miliard korun, které dá EU do nouzového fondu pomoci proti šíření koronaviru a na zmírnění jeho ekonomických dopadů. Navíc se počítá s tím, že kolem utrácení těchto peněz bude mnohem méně administrativy. Aby mohly pomáhat co nejrychleji. 

A co z toho bude mít Česko? Zatím se počítá s 33 miliardami navíc nad rámec toho, co už z Unie dostáváme. Tahle extra pomoc proti koronaviru je ještě o tři miliardy korun vyšší, než je roční rozpočet ministerstva financí. To jen pro představu.

Pro malé a střední podniky, které se kvůli epidemii koronaviru dostanou do problémů, uvolnila EU navíc 220 miliard korun, které jim mají pomoci zajistit, že dostojí svým závazkům, které navzdory epidemii splnit musí. Umožní jim to přežít a držet tak dál svoji národní ekonomiku.

To jsou ale ekonomická opatření. S koronavirem se v první linii bojuje také v laboratořích. Proto Evropská unie vyčlenila přes čtvrt miliardy korun na výzkum koronaviru. Aby bylo možné jej co nejrychleji porazit funkční vakcínou.

Evropská komise dokonce splnila i to, po čem často (i když úplně mimo mísu) volají různí populisté. Ty české nevyjímaje. Navrhla úplně uzavřít vnější hranice Schengenu, aby se do Evropy koronavirus nešířil z dalších zemí. 

Pořád vám přijde, že EU nic nedělá?