Průzkum: Lidé vidí přínos EU pro Česko, osobní prospěšnost ale vnímají méně

Češi si myslí, že členství v EU je pro naši zemi přínosné, osobní prospěch pro vlastní život ale vnímá jen menší část z nich. Plyne to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro projekt Moje Evropa.

Více než polovina Čechů vnímá prospěšnost členství v Evropské unii pro Českou republiku i pro region, ve kterém žijí (takto se vyjádřilo 54, respektive 55 procent oslovených). Naopak jen menšina lidí si myslí, že je EU prospěšná pro jejich vlastní život nebo pro budoucnost. Více než třetina lidí (35 %) si myslí, že členství v EU na ně osobně nemá vliv.

zdroj: Median, N=1 000, CAWI+CAPI, prosinec 2018

„Zajímavé je, že směrem od hodnocení současnosti do budoucnosti klesá zastoupení lidí, kteří jsou rozhodně přesvědčeni o prospěšnosti členství pro ČR, ale roste zastoupení rozhodně přesvědčených o škodlivosti. Celkový skeptický přístup Čechů k EU tedy může být kormě aktuální prospěšnosti členství pro ČR ovlivněn i nejistým výhledem do budoucna a osobně pociťovaných benefitů,“ vysvětluje v exkluzivním průzkumu pro projekt Moje Evropa agentura Median.

Mezi vnímané výhody členství v EU patří zejména:

  • možnost pracovat a cestovat v zahraničí,
  • lepší životní šance pro mladé lidi,
  • růst ekonomiky a konkurenceschopnosti ČR,
  • lepší životní prostředí,
  • lepší regulace nadnárodních společností,
  • lepší možnost si najít práci.
zdroj: Median, N=1 000, CAWI+CAPI, prosinec 2018

Median ale zdůrazňuje, že jakkoli významná většina Čechů pozitivně vnímá například možnost studovat nebo pracovat v EU, mají tyto „výhody“ jen malý vliv na celkové hodnocení Evropské unie.

„Může to být proto, že chudší část populace výhodu cestování a práce v zahraničí nevyužívá a mladší ji naopak berou jako samozřejmou,“ upozorňuje Tomáš Prouza, bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Na celkové hodnocení Evropské unie naopak mají vliv oblasti jako je vymahatelnost práva. S tím, že Evropská unie vymahatelnosti práva přispívá nicméně souhlasí menšina lidí a dle průzkumu Medianu je tak zrovna tato oblast spíše slabinou, která výrazně souvisí s negativním hodnocením Unie jako celku.

Exkluzivní průzkum pro projekt Moje Evropa provedla společnost Median mezi 22. listopadem a 4. prosincem 2018 na vzorku 1 000 respondentů starších 18 let. Úplnou metodiku výzkumu naleznete zde.