Eurobarometr: Většina Evropanů podporuje Euro, Češi jsou výjimkou

Listopadový Eurobarometr ukázal rekordní podporu společné evropské měny. Z šetření plyne, že euro podporuje od dosud nejvyšší podpory společné měny z roku 2007 nejvíce občanů EU. Navíc ve státech, kde se platí eurem, společnou evropskou měnu podporuje 75 procent lidí, což je absolutní maximum od roku 2004. Výjimkou zůstávají Češi, mezi kterými jsou naopak téměř tři čtvrtiny lidí proti euru.

Data ukazují, že společná měna má obecně větší podporu ve státech, kde se jí platí, odpůrci jsou spíše ve státech, které si ponechaly měnu vlastní.

I mezi těmi však vyčnívá Česko – proti euru je zde 74 procent lidí, což je vůbec nejvíc z celé Evropské unie.

Zajímavé je potom srovnání se Slovenskem, které na euro přešlo před deseti lety. Slovensku se nejen ekonomicky daří, ale data zároveň ukazují, že sami obyvatelé si na novou měnu zvykli.

Zatímco v Česku euro podporuje 21 procent lidí, na Slovensku je to celých 77 procent, tedy ještě více, než je celoevropský průměr.

Graf: Eurobarometr
zdroj: Eurobarometr

Důvody pro extrémní odmítání eura v Česku jsou, zdá se, nicméně převážně politické. Vzhledem k pozici Česka na evropském trhu, totiž už v euru „jede“ celá řada českých firem. „Debata o nezávislosti koruny je totiž místy stejně odtržená od reality, jako jsou řeči některých politiků. Podnikatelé si totiž moc dobře pamatují, že stačí jedno mávnutí, které smaže zisky dřív, než řeknou „intervence“,“ píše Tomáš Prouza.

zdroj: Facebook Tomáše Prouzy