Českým firmám a podnikatelům by přijetí společné evropské měny zjednodušilo obchodování i usnadnilo administrativu. Myslí si to 55 procent lidí, kteří odpovídali v exkluzivním průzkumu, který pro projekt Moje Evropa zpracovala agentura Median.
„Češi mají sice nadále s eurem spojeny nevýhody, značná část už ale zároveň vnímá, že by společná evropská měna mohla přinést řadu výhod. Mezi nejsilněji vnímaná pozitiva přijetí eura, s kterými souhlasí většina lidí, je to, že by jim pomohlo při cestování (62 %) a že by usnadnilo administrativu podnikatelům (55 %),“ uvádí průzkum pro projekt Moje Evropa.
Češi se však i dál většinově obávají negativních dopadů, které pro ně přijetí eura představuje: možného zdražování, doplácení na nedisciplinované státy eurozóny a ztrátu schopnosti českého státu ovlivňovat svoji ekonomiku. Velmi silně rezonuje také symbolická ztráta české koruny.
„Průzkum ukazuje, jak politici rezignovali na snahu vysvětlovat skutečné dopady přijetí eura. Většina obav, které lidé uvádí jako důvody proč euro nepřijmout, je lichých, včetně obávaného zdražování. Bohužel, chybí zde vůle se o euru vůbec bavit, natož ho přijmout,“ říká bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.
Češi sice věří, že by euro pomohlo obchodu, zároveň si ale nemyslí, že přijetí společné měny povede ke zvýšení životní úrovně.
„Příklad Slovenska ukazuje, že představy, které o euru v Česku máme, jsou spíš podivnou mytologií než názorem opřeným o fakta. Životní úroveň na Slovensku s eurem roste rychleji než kdy dřív, navíc se ukazuje, že zemi provedlo krizí lépe než koruna Čechy. Díky společné měně je navíc Slovensko pro řadu investorů zajímavějším cílem než okolní státy,“ vysvětluje Prouza.
Exkluzivní průzkum pro projekt Moje Evropa provedla společnost Median mezi 22. listopadem a 4. prosincem 2018 na vzorku 1 000 respondentů starších 18 let. Úplnou metodiku výzkumu naleznete zde.