Když v hospodě dojde na Evropu

Co si budeme povídat. Evropa není typické téma do běžné konverzace. To ale neznamená, že by vás mělo zaskočit, když na něj dojde. Na „zaručeně pravdivé“ nesmysly jsme si pro vás posvítili v Euromýtech a základní info najdete v naší Eurowiki. Pokud nechcete na Evropu jen nadávat, určitě se vám bude hodit vědět pár věcí, kterými vám zlepšila život. Stačí pár, kdyby na to náhodou došlo.

Házet to s vámi má na kolotočích, ne na silnici v autě nebo autobuse. Je proto skvělá zpráva, že výmolovatost českých silnic od roku 2004 výrazně klesá. Za peníze, které Česká republika z Evropy dostala, jsme jich totiž opravili několik tisíc kilometrů. Vám se pak cestuje mnohem pohodlněji. Bez drncání.

Až se někdy v zahraničí dostanete do úzkých a budete v zemi, kde nemá Česká republika velvyslanectví, budete rádi, že se můžete díky členství v Evropské unie obrátit na zastoupení jakékoliv jiné země EU, kde vám pomůžou. Ani daleko v cizině a proto nezůstanete sami.

Lepší silnice a další infrastruktura za evropské peníze nezlepšuje život pouze vám, ale otevírá také dveře zahraničním investorům, kteří potřebují dobré zázemí. Také díky tomu máte na trhu práce v nabídce více pracovních míst. A navíc,…

 …když se vám vaše současné povolání nelíbí, můžete se mnohem snáze přeškolit na jiný obor, který by vám vyhovoval víc. Z Evropských peněz se platí různé rekvalifikační kurzy, jež vám pomohou, aby vám nová práce lépe sedla.

Když se vám stane úraz, nechcete čekat na dlouhém pořadníku na ošetření. Nebo pokud jste z menšího města, jezdit kvůli nějakému lékařskému úkonu přes celý kraj. Právě proto je dobře, že si mohly české nemocnice za evropské peníze dovolit pořídit nové přístroje a zlepšit tak lékařskou péči v menších nemocnicích. V mnoha případech se zkrátila doba čekání na pořadníku nebo odpadla nutnost pacienta cestovat do jiné nemocnice.

Českou šikovnost můžeme prodat, jen když bude komu. Bez výhod, které máme z členství v Evropské unii, budeme muset do ostatních států vyvážet české výrobky dráž a bude je kupovat méně zákazníků. Česká republika za to mimo jiné zaplatí desítkami tisíc pracovních míst lidí, kteří se ocitnou bez práce.

Sbíráte lajky na sociálních sítích? Je to teď celkem v kurzu. A hlavně u fotek z dovolených, aby váš soused viděl, co má závidět. Díky tomu, že Česká republika patří do Evropské unie, můžete nově sociální sítě na vašich cestách po Evropě zasypávat více fotkami a dostat více lajků. Jde to kvůli zrušení roamingu – v zemích Evropské unie voláte, píšete a datujete za stejné peníze, jako když jste doma v Česku. Zásluhou EU vám za používání mobilu operátor na vašich eurocestách nenaúčtuje další peníze a sdílení vašich fotek už nic neomezí.