Zatímco v Česku dlouze řešíme, jak se ke společné měně postavíme a naše firmy během toho přicházejí o peníze, na Slovensku platí eurem už deset let a spokojenost se společnou měnou tam roste. I tak kolem „slovenské zkušenosti“ koluje řada mýtů. Pojďte se na ně podívat. Ať vás nedostanou.
Znám na Slovensku spoustu lidí a nikdo tam není s eurem spokojený! Jak vysvětlíte, že Slováci euro nechtějí?
To se vysvětluje dost těžko, protože to není pravda. Na Slovensku je aktuálně s eurem spokojeno osm z deseti Slováků. Podpora společné měny navíc od jejího příjetí v roce 2009 výrazně vzrostla.
Přinese euro zvýšení životní úrovně? Teta na Slovensku dostala před 5 lety 390 euro důchod. Je to smutné a strašně málo.
Výše důchodu číkoli tety a dalších členů rodiny nemá s eurem nic společného. Pokud měla teta nízký důchod před přijetím eura, těžko ho bude mít při zavádění eura úderem silvestrovské půlnoci vyšší. Díky euru má ale naše ekonomika šanci růst rychleji, protože české firmy nebudou muset vyhazovat miliardy korun za jištění se proti riziku a místo poplatků bohatým bankám budou moci investovat do vlastního rozvoje, hledání nových trhů a nebo klidně do zvýšení platů. Pokud to však vláda zazdí špatnou hospodářskou politikou, můžete dostávat důchod klidně v korunách, ale pořád to bude málo. Čím déle euro nemáme, tím déle se o možnost růst okrádáme. A tím déle má vláda výmluvu, proč nedělat reformy, které potřebujeme.
Jaká jsou negativa přijetí?
Pár jich bude, ale není to žádná tragédie, navíc to už spousta zemí udělala před námi, takže nemusíme znovu objevovat kolo. Firmy budou muset přenastavit účetnictví, každý z nás si bude zvykat na to, že stovka je hodně peněz a budeme se muset znovu učit, co kolik zhruba stojí. To ale národ, který je „geneticky určen k tomu, aby hrál větší roli“, přece hravě zvládne, ne? Hůř na tom budou naši politici. Bude jim totiž hodně chybět to, že se mohou vykašlat na modernizaci české ekonomiky a místo toho si kupovat čas manipulací s kursem koruny.
Kolik zaplatilo Slovensko za řecké dluhy/kolik peněz zaplatilo za řecké důchodce?
Je to někde mezi nulou a nulou. Přesně. Slováci za Řecko nezaplatili nic. Představa, že Řecko odešlo v hospodě bez placení a nechalo Slováky, kteří zůstali u stolu poslední, celou tu legraci zaplatit, je blábol. Slovensko poskytlo peníze do společného balíku, ze kterého se Řecku poskytla půjčka, již řádně splácí. A slovenský podíl v celé sumě? Méně než jedno procento.