Evropští lídři začali skládat Rubikovu kostku: Hledají šéfa Komise

Hned po Evropských volbách se v Bruselu na slavnostní večeři sešli evropští lídři. Kdo by ale čekal přátelský banket s uvolněnou atmosférou, velmi by se mýlil. Večerní jednání dost pravděpodobně připomínalo spíš společné řešení zásadního hlavolamu: Kdo obsadí klíčové posty v Evropské unii. 

Lídři teď budou přinejmenším týdny řešit, kdo nahradí Donalda Tuska čele Rady a Jean-Claudea Junckera v čele Komise. Zejména v případě předsedy Komise proces přitom nápadně připomíná skládání Rubikovy kostky, protože proměnných berou všichni zúčastnění v potaz neuvěřitelné množství. 

Namátkou: Vedení Unie by mělo respektovat výsledky víkendových voleb. Mělo by uspokojit východ i západ, sever i jih, politické frakce, Evropský parlament a mluví se i o snaze vyrovnat klíčové posty genderově, tedy že by je mělo obsadit více žen, než bylo zvykem. 

To samo o sobě není jednoduchý hlavolam, natož když k němu přidáme ještě odlišné představy významných evropských lídrů. Angela Merkelová, která je označovaná za nejsilnější postavu, by na postu předsedy Komise ráda viděla Manfreda Webera. Spitzenkandidáta evropských lidovců. Ten ale, zdá se, nevoní další významné politické figuře, francouzskému prezidentovi Macronovi. 

Některá vyjádření jeho i dalších evropských lídrů jsou diplomaticky tajemná, jiná jasnější, ale z většiny můžeme číst například výtku, že Weber naproti veškerým zvyklostem pojícím se k pozici předsedy Komise, nikdy nebyl v důležité exekutivní funkci – nemá za sebou vedení vlády ani žádného ministerstva.  Na druhou stranu, jak upozorňuje Politico.eu, minimálně v tuto chvíli nikdo nemá moc chuť ho jasně odmítnout, a to právě kvůli Merkelové. 

Do hlavolamu se navíc tlačí i debata o samotném systému spitzenkandidátů nebo o tom, jak (reálně) velkou roli dostane při výběru Evropský parlament. 

V tuto chvíli tam nevíme mnoho, snad jen že Rubikovou kostkou si lídři pohráli, ale na její rozlousknutí si budeme muset ještě počkat. Další kolo snahy o poskládání Evropy tak, aby do sebe všechno zapadlo, by se mělo konat v červnu, na dalším summitu.