Ukrajina jako příležitost: Evropa se zbavuje závislosti na Rusku

Energetická bezpečnost je jednou z priorit českého předsednictví. Je jasné, že Evropa má chuť se odstřihnout od Ruska a na České republice bude, aby hledala cesty, jak takový rozvod provést a zajistila energie pro celou sedmadvacítku. 

Že to Evropská unie myslí s nezávislostí na Rusku vážně, se ukázalo ještě před startem českého předsednictví – na konci jara se členské země domluvily na dalším balíku sankcí, který obsahoval i důležité embargo na ruskou ropu. 

Už na začátku června Unií prošel šestý balík sankcí, který počítá se zákazem dovozu většiny ruské ropy, a to už od přelomu roku. Litva se pak o necelý měsíc později zcela odstřihla od ruského plynu, a po stránce energií je tak na Putinově režimu úplně nezávislá. Z embarga bude dočasně vyřazena přeprava ropy ropovodem Družba zásobujícím Česko, Slovensko a Maďarsko.  

Česko ale během svého předsednictví bude muset hledat nejen shodu nad omezováním závislosti na energiích z Ruska, ale také hledat cesty, jak výpadky pokrýt.

Jak uvádí Novinky.cz s odkazem na ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu, Česko bude ostatní země přesvědčovat o tom, že toho lze dosáhnout mimo jiné propojením a rozšířením stávajících ropovodů a plynovodů, rozvojem domácí produkce a infrastruktury pro bezemisní zdroje, zejména jaderné a vodíkové. Zaměřit se chce i na úspory energií. „Investicemi do úspor snížíme dopady vysokých cen energií, EU bude energeticky bezpečnější a soběstačnější a pomůžeme životnímu prostředí,“ cituje server ministra. 

S budoucí nezávislostí EU by ale mohl pomoci také diskutovaný Green Deal. Právě tato dohoda dává řadu příležitostí, jak Evropu nejen „zezelenat“, ale také zelené zdroje využít právě k výpadku dodávek energií z Ruska.