Ilegální migrace do Evropy klesá, počet uprchlíků je nejnižší za pět let

Počet lidí, kteří se snaží nelegálně překročit hranice Evropy, klesá. V roce 2018 byl nejnižší za posledních pět let, vyplývá z lednových čísel, která poskytl Frontex.

V roce 2018 podle Frontexu překročilo hranici EU nelegálně asi 150 tisíc lidí, což je nejméně od roku 2013 a o 92 procent méně, než v roce 2015, kdy vrcholila evropská migrační krize, píše CNN.

Počet ilegálních migrantů podle Frontexu klesl zejména na často diskutované cestě z Alžírska nebo Libye přes Středozemní moře do Itálie. Tou se do Evropy v loňském roce nelegálně dostalo asi 23 tisíc lidí, což je o 80 procent méně než v roce 2017.

Frontex nicméně upozorňuje, že se otevřela „západní“ cesta přes Středozemí, kdy se uprchlíci dostávají do EU přes Španělsko z Maroka. Touto cestou se v roce 2018 vydalo zhruba 57 tisíc lidí, tedy dvakrát více lidí než předloni. Většinou se jedná o občany zemí subsaharské Afriky, tedy lidi pocházející například z Mali nebo Guiney.

Nejpočetnějšími národnostními skupinami, které se snaží dostat do EU, ale zůstávají Afghánci, Syřané a Iráčané, kteří využívají takzvanou „východní cestu“ přes Středozemní moře, tedy přechod přes Turecko a Řecko. Tudy jich podle Frontexu překročilo hranici asi 56 tisíc.

Podívejte se na interaktivní mapu, na které je vyznačeno mimo jiné vytížení jednotlivých cest do Evropy. Najdete ji na webu Frontexu.