Návrat Česka do Evropy

Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004. Stala se součástí Unie ve vlně jejího největšího rozšíření. Vstupu předcházelo referendum, ve němž se souhlasně vyjádřilo 77,3 % hlasujících.

V Radě EU má ČR dnes celkem 12 hlasů, v Evropském parlamentu pak zasedá 21 poslanců z Česka. Česká republika je členem EU, ale není součástí eurozóny, takže její občané neplatí eurem.

Žádost o vstup do EU podala vláda premiéra Václava Klause (ODS) v roce 1996. V roce 1998 odstartovala přístupová jednání a začalo srovnávání legislativy ČR s evropským právem. V čele vyjednávacího týmu byl Pavel Telička, tehdy náměstek ministra zahraničí, dnes nezařazený europoslanec. O vstupu do Evropské unie proběhlo v České republice referendum 13.-14. června 2003. Pro vstup bylo 77,3 %, volební účast byla 55,2 %. Podpisu smlouvy o přistoupení v dubnu 2003 v Aténách se zúčastnil Václav Klaus (ODS), už jako prezident ČR, a také tehdejší premiér Vladimír Špidla (ČSSD).

Další čtení:

Vstup ČR do EU (euroskop.cz)

Výsledky referenda o vstupu ČR do EU (MZV.cz)

Smlouva o přistoupení České republiky, Estonska, Kypru, Lotyšska, Litvy, Maďarska, Malty, Polska, Slovinska a Slovenska (EU)