Dvourychlostní Evropa

Silnější a rychlejší vedle pomalejších a slabších. Tak si můžete představit pojem dvourychlostní Evropa. Jde o jeden z možných scénářů budoucnosti Evropské unie, o kterém se aktuálně vedou poměrně divoké diskuze. Pokud by na tento plán došlo, znamenalo by to, že by v rámci Unie vznikly dvě skupiny států – jedni by společně postupovali mnohem rychleji, propracovaněji a druzí, kteří by byli součástí nějakého volnějšího svazku a v zásadě by se tak ocitli na druhé koleji.

Určitá odstupňovanost v Unii existuje v některých věcech již dnes – například v rámci společné měny euro. Tou sice platí většina státu Unie, ale přesto zůstává několik, kteří si zatím zachovaly národní měny. Dvourychlostní Evropa by šla v tomto ohledu mnohem dál a ze států, které by zůstaly mimo jádro spolupráce, by se vlastně staly země druhé kategorie.

Protože nikdo nechce hrát druhé housle, je v zájmu České republiky, aby zůstala v rychlém pruhu Unie, pokud by na tento scénář došlo. Koneckonců, Česko představu dvourychlostní Evropy společně s Maďarskem, Slovenskem a Polskem odmítlo. Víc si o tom můžete přečíst dole.

Další čtení:

Dvourychlostní Evropu ne, musí být rovnost pro všechny členy EU, vzkázali visegrádští premiéři (aktualne.cz)