Kvóty

Program rozdělující žadatele o azyl mezi země EU, který měl být nástrojem řešení migrační krize. A také projekt, který znamenal zatím největší střet Česka s EU.

Systém uprchlických kvót, který měl ulevit hraničním státům Unie před vlnou uprchlíků a nelegálních migrantů především z Afriky, schválili ministři vnitra zemí EU. Přesněji v roce 2015, na Radě a kvalifikovanou většinou. Žadatele o azyl, kteří se během migrační krize už dostali do EU, se rozhodli rozdělit mezi jednotlivé země Unie. Řešilo rozmístění 40 tisíc imigrantů z Itálie a Řecka a 20 tisíc z uprchlických táborů v Jordánsku a Kurdistánu. Česká republika měla přijmout 525 lidí z uprchlických táborů a 1 328 z Itálie a Řecka. Odpůrcům kvót se ale nelíbila kritéria, podle kterých měli být uprchlíci přerozdělováni a program nakonec skončil – z povinných kvót se stal systém na dobrovolné bázi.

Do Evropy přišla další a větší vlna uprchlíků, což vyvolalo nové vyjednávání a novou verzi kvót. Proti ní se postavily země V4 (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Na jednání Rady EU ale většina ministrů vnitra členských zemí opět kvóty podpořila. Nepomohlo ani to, že se proti postavilo Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Polsko nakonec jako jediná země V4 hlasovalo pro kvóty. Česká republika v roce 2016 přijala prvních 7 uprchlíků ze Sýrie. Tři z nich ovšem před odjezdem opustili zařízení v Řecku, aby se vyhnuli přesunu do ČR. Reakce české vlády byla negativní a v roce 2017 vláda oznámila, že už žádné uprchlíky nepřijme.

V lednu 2018 pak Česko, Maďarsko a Polsko podalo kvůli kvótám žalobu. Unie naopak zažalovala ČR, Maďarsko a Polsko, protože se schváleného programu odmítly účastnit a ignorovaly nařízení. Spor se řeší. Nejnověji se představitelé členských států dohodli na tom, že zřídí střediska, která budou rychle posuzovat jednotlivé žadatele o azyl.

Další čtení:

Spor o uprchlické kvóty v otázkách a odpovědích (zpravy.tiscali.cz)

Kvóty jsou minulostí. Evropa se dohodla na dalším postupu v migraci (novinky.cz)

Kvóty pro přerozdělování migrantů (novinky.cz)

Otázky a odpovědi. Vše o žalobě na Česko za odmítání uprchlických kvót (lidovky.cz)