Evropské volby

Každý z nás může tak trochu ovlivnit, jaká bude Evropská unie. Máme k tomu evropské volby. V nich volíme poslance Evropského parlamentu (EP), což je jediný orgán EU, kam se volí zástupci členských států v přímých volbách v každé zemi.

Do EP se volí už od roku 1979, vždy jednou za 5 let a během jediného týdne ve všech zemích EU zároveň. Kandidovat má každý občan EU bez ohledu na to, v které části a zemi EU žije. Volit má právo také každý občan EU, kterému bylo 18 let. Každý členský stát si ale může zvolit svůj systém voleb.

V České republice byly evropské volby poprvé 10. – 13. června 2004. Rozdíl mezi volbami do EP a třeba do sněmovny je v tom, že pro evropské volby mají jen jeden obvod, tedy stejnou kandidátku pro celé území státu. Do sněmovny ale volíme v každém kraji (obvodu) rozdílné kandidáty. Ve volbách se uplatňuje systém poměrného zastoupení. Činnost europoslanců můžete sledovat díky tzv. MEP Rankingu. Tato statistika zaznamenává činnosti europoslanců, jako je předkládání pozměňovacích návrhů, návrhů na usnesení, vystoupení na plénu nebo hlasování. Najdete ji dole.

Příští volby nás čekají 23. – 26. května 2019.

Další čtení:

Kolik poslanců se bude volit v eurovolbách 2019? (Evropský parlament)

Volby do Evropského parlamentu (euroskop.cz)

Zákon o volbách do Evropského parlamentu (Zákony pro lidi)

Hodnocení europoslanců (MEP ranking)