Rozpočet EU

Každý rozpočet je na první pohled nudná změť čísel a rozpočet Evropské unie na tom není o moc lépe. Jenže jeho velikost a složení vypovídá o tom, za co pro vás Evropská unie vydává peníze.

Zásadní otázka. Je malý, nebo velký? Když to srovnáme podle toho, kolik procent HDP daného celku tvoří rozpočet, tak je ten evropský velmi malý. Tvoří pouze zhruba 1 procento HDP všech členských států EU. Z tohoto pohledu je dokonce menší než státní rozpočet Belgie nebo Rakouska.

Za peníze z evropského rozpočtu se u nás třeba staví dálnice, čističky vody, různá další infrastruktura nebo dotace do zemědělství. A samozřejmě věda nebo obrana vnějších hranic. Je toho hodně. Rozpočet EU je vždy upravován v rámci Víceletého finančního rámce.

Okolo evropského rozpočtu panuje celá řada mýtů a polopravd. Věděli jste ale, že evropský rozpočet musí být (na rozdíl od toho státního) vždy vyrovnaný? A hlavně. O 80% rozpočtu nerozhoduje „Brusel“, ale přímo členské státy. Co se o rozpočtu EU napsalo v českých médiích?

Chcete vědět, jak a na co ČR čerpá evropské peníze? A jak s nimi nakládají jiné státy EU? Podívejte se na interaktivní grafy a mapy dole v odkazech.

Další čtení:

Více o evropském rozpočtu (EU)

Nejtvrdší hra v EU teprve začne. Co si přeje od evropského rozpočtu ČR a co ostatní? (euractiv.cz)

EK představila návrh rozpočtu, má posílit ekonomiku i bezpečnost (ČTK)

Evropský rozpočet a Česko (EU)

Mýty o evropském rozpočtu (EU)

Co se v Česku staví za evropské peníze (dotace.eu)

Rozpočet pro rok 2018 v kostce (EU)