Evropská unie

Jde o partnerství 28 evropských států, mezi které od roku 2004 patří také Česká republika. Cílem jejich spolupráce je zajistit mír a život v prosperitě svým občanům. Tyto země se proto v některých záležitostech v rámci Evropské unie domlouvají na společném postupu, protože je výhodnější, když danou věc řeší koordinovaně.

Počátky této spolupráce sahají až do začátku 50. let minulého století, přičemž se způsoby této spolupráce měnily. Svůj současný název má však Evropská unie až od roku 1993, kdy došlo k podpisu Maastrichtské smlouvy a vymezení tří hlavních oblastí, kterým se chce věnovat. Říká se jim “Tři pilíře Evropské unie”. První se týká hlavně sociálních a ekonomických politik, ve druhém najdete záležitosti ze Společné zahraniční a bezpečnostní politiky a ve třetím pak spolupráci v oblasti vnitřní bezpečnosti a justice.

Evropskou unii sice tvoří jednotlivé státy, ale sama Unie, aby mohla fungovat, má vlastní orgány, do kterých jednotlivé členské státy vysílají své zástupce.

Vašeho každodenního života se Evropská unie dotýká mnohem víc, než byste asi řekli. Ne vždycky se jí sice všechno podaří, ale u nás na webu se můžete přesvědčit o tom, že výhody, které díky ní máme, rozhodně stojí za to.

Další čtení:

Historie Evropské unie (EU)

Orgány Evropské unie (EU)

Maastrichtská smlouva (Evropský parlament)