Evropský obranný fond

EU sice nemá vlastní armádu, ale má fond pro armády svých zemí. Evropský obranný fond nabízí členským zemím peníze na lepší obranu. Pomáhá zaplatit investice do výzkumu v oblasti obrany a zlepšit i zefektivnit spolupráci národních vojenských sil. Podporuje spolupráci a finanční úspory mezi členskými státy, které tak mohou mít a vyrábět nejmodernější obranné technologie.

Evropský obranný fond Unie zřídila nedávno – v červnu 2017. Přes něj platí granty na společné výzkumné projekty v oblasti rozvoje obranných zařízení a technologií. Členským státům fond nabízí peníze na vývoj i nákup a pomáhá společně investovat do vývoje technologií bezpilotních prostředků, do satelitní komunikace, nebo hromadně pořizovat vrtulníky, aby se jim snížily náklady.

Fond může poskytnout unijní peníze na výzkum technologií. Po roce 2020 by to mělo být až 500 milionů eur ročně. EU se díky fondu může stát jedním z největších investorů do obranného výzkumu v Evropě. Část celkového rozpočtu půjde na projekty s přeshraniční účastí malých a středních podniků. EU počítá s tím, že po roce 2020 by rozdělovala na tyto projekty 1 miliardu eur ročně, to by znamenalo investice do obrany 5 miliard eur.

Další čtení:

Evropský obranný fond (EU)

Evropská komise chce výrazně zvýšit výdaje na posílení obranyschopnosti EU. Do nového obranného fondu má jít přes 300 miliard (iHned.cz)