OLAF

Není žádná novinka, že k nám z Evropy teče spousta peněz. A protože těch miliard není málo, vždycky se najde někdo, kdo by je rád získal podvodem. Aby to měli podvodníci mnohem těžší, je tady OLAF. Evropský úřad proti podvodům, který má svou zkratku z francouzského Office de Lutte Anti-Fraud.

Jeho úkol je jasný – chrání naše peníze v Evropské unii proti švindlům. Vyšetřuje podvody, korupci, možná nedodržení správných postupů ze strany evropských úředníků nebo institucí Unie. Společně pro tento úřad pracují víc než čtyři stovky odborníků, policistů nebo celníků, které tam vysílají členské země EU.

A že se mu daří chytat podvodníky dokazuje například jeho rozkrytí evropské sítě pašeráků cigaret v letech 2013 a 2014. Tehdejší škoda, na kterou OLAF přišel? Skromné odhady hovoří o 90 milionech euro.

Na přelomu let 2017 a 2018 vešel v Česku tento úřad v širší povědomí v souvislosti se šetřením možného zneužití dotací na farmu Čapí hnízdo. K této kauze vydal OLAF závěrečnou zprávu, jejíž úplné znění je níže.

Další čtení:

Více o OLAF (EU)

Zveřejňujeme kompletní znění závěrečné zprávy OLAF o vyšetřování dotace na Farmu Čapí hnízdo (aktualne.cz)

Statistiky OLAF (EU)