Zatímco rozpočet Evropské unie stanovuje konkrétní výdaje na daný rok, víceletý finanční rámec pro sedmileté období říká, na jaké priority má jít zhruba kolik peněz. Představte si to jako obecnější mantinely, pro utrácení v jednotlivých oblastech.
EuroWIKI
Nevíte, nemůžete si vzpomenout a máte to na jazyku. Nebo jen potřebujete informace rychle a na pár řádcích. Proto pro vás máme malý tahák. Říkáme mu EuroWiki. Na webu Moje Evropa v něm najdete zdroj rychlých informací o hlavních a aktuálních pojmech, které se týkají Evropy. Stačí kliknout na počáteční písmeno toho, co hledáte nebo to prostě zadat do vyhledávače vpravo nahoře. Hned vám řekneme, co potřebujete vědět. A když budete chtít vědět víc, pošleme vás správným směrem. Evropník navíc pořád rozšiřujeme. Můžete nám taky napsat, co vám v EuroWiki chybí a my se na to podíváme.
Výbor regionů
Ten, který hlídá, aby se rozhodovalo co nejblíže občanům. Tedy, aby se například nepřijímala zbytečně evropská směrnice, když si o problému může rozhodnout sama obec. Výbor regionů má držet princip subsidiarity. Tvoří ho zástupci krajů a obcí, kteří obsazují 350 členských míst podle počtu obyvatel zemí Unie.
Vystoupení z EU
Možnost, kterou se rozhodla využít, zavedla Lisabonská smlouva a její článek 50. Říká, že pokud se stát chce vystoupit, oznámí to Radě a Unie pak se státem sjedná podmínky odchodu. Rada schválí vystoupení členské země po souhlasu Evropského parlamentu.