Schengenský prostor

Dlouhé fronty na hranicích při cestování po Evropě? Dávno v propadlišti dějin. Od roku 2007 je totiž Česká republika součástí Schengenského prostoru, ve kterém nejsou mezi jednotlivými státy hraniční kontroly. Když tak dnes jezdíte po Evropě, jediné, čeho si na hranicích všimnete, budou maximálně cedule označující jinou zemi nebo SMSka od operátora. Pasy tak můžete nechat doma, protože vám stačí občanka.

„Běžné“ hraniční kontroly se totiž přesunuly na vnější hranice celého prostoru. Poznáte to třeba na letišti, kde jsou cestující v rámci Schengenu oddělení od těch, kteří míří za jeho hranice.

Jednodušší cestování je ale pouze jednou z výhod, kterou díky otevřeným hranicím máme. Své by mohli říkat obchodníci a exportéři. Díky tomu, že jejich zbožím naložené kamiony nebo letadla nezdržují na hranicích celníci, obchoduje se jim lépe a plynuleji.

Dnes je součástí Schengenu 26 zemí a patří tam také Švýcarsko, Lichtenštejnsko nebo Norsko. A proč se tomu říká Schengenský prostor? Původní dohodu podepsali v malé obci Schengen v Lucembursku. Tak to pojmenovali po ní.

Další čtení:

Schengen v kostce (EU)

Stříhání drátů a řezání závor. Před deseti lety Česko vstoupilo do Schengenu a hranice zmizely (Česká televize)

Hranice padly. Češi vstoupili do Schengenu (idnes.cz)

Co je to Schengen? (euroskop.cz)