Evropská lidová strana (EPP)

Nejsilnější politická skupina Evropského parlamentu. Evropská lidová strana (European People’s Party – EPP) je středopravicová frakce s křesťansko-demokratickou a liberálně konzervativní ideologií.

V současném složení parlamentu má EPP 219 poslanců a jejím předsedou je Němec Manfred Weber. Předseda Evropské rady (Donald Tusk) a Evropské komise (Jean-Claude Juncker) jsou jejími zástupci. Z České republiky má 7 členů – europoslanců z TOP 09, STAN a KDU-ČSL. Vedoucím národní delegace je ekonom a bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer (zvolený za TOP 09 a STAN).

EPP vznikla v roce 1976. Jejím předchůdcem jsou Křesťanští demokraté, kteří spolupracovali v rámci Evropy a Křesťansko-demokratická frakce vzniklá v rámci Evropského společenství uhlí a oceli. V roce 1965 pak byla založena Evropská unie křesťanských demokratů, která vedla ke vzniku Evropské lidové strany.

Navazuje na osobnosti, jako byli Robert Schumann nebo Konrad Adenauer, usiluje o sjednocenou Evropu založenou na svobodě, dodržování lidských práv, právním státě a na solidaritě.

Součástí Evropské lidové strany jsou velké strany, jako například německá Křesťansko-demokratická unie (CDU), francouzská Unie pro lidové hnutí (UMP), španělská Lidová strana (PP), polská Občanská platforma (PO). Má také svoji mládežnickou organizaci – Mladá evropská lidová strana.

Další čtení:

Evropská lidová strana blíže (euroskop.cz)

Webové stránky ELS (ELS)