Hlídač peněz v Evropské unii. Evropský účetní dvůr kontroluje nezávisle finanční hospodaření Unie a chrání tím zájmy daňových poplatníků. Prověřuje účetnictví institucí Unie, členských států a všech, které přijímají peníze od EU. Každý rok vydává výroční zprávu, kde hodnotí kontrolu příjmů a výdajů.
Může se samostatně rozhodnout, co bude kontrolovat, jakým způsobem a kdy a jak předloží výsledky kontroly. Nemůže však nikoho trestat. Pokud zjistí, že někdo nezákonně zacházel s penězi EU, hlásí podezření z podvodu, korupce a jiné nezákonné činnosti Evropskému úřadu pro boj proti podvodům (OLAF).
Vznikl ve chvíli, kdy Evropská společenství získala vlastní příjmy. Založit ho pomohla 22. července 1975 Bruselská smlouva, fungovat začal v roce 1977. Mezi orgány Evropského společenství ho až v roce 1993 zařadilo přijetí Maastrichtské smlouvy, jeho úlohu pak posílila Amsterodamská smlouva. Sídlí v Lucemburku.
Evropský účetní dvůr posiluje nadnárodní charakter evropské integrace. V jeho čele je předseda volený na 3 roky. Jeho členy (tzv. auditory), kteří musí být nezávislí a kvalifikovaní a nesmí vykonávat žádné jiné povolání, jmenuje Rada EU po konzultaci s Evropským parlamentem na 6 let. Auditorů je 28 (vždy jeden z každého členského státu) a mohou být, stejně jako předseda dvora, zvoleni opakovaně. Za Českou republiku je od 7. května 2016 členem účetního dvora Jan Gregor.
Další čtení