Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE)

Liberální centristická frakce. V současném složení Evropského parlamentu má 68 poslanců. Tato proevropská skupina se hlásí k neoliberální ekonomice, podporuje evropskou integraci a evropský jednotný trh.

Amsterodamská smlouva

Pokud nevíte odkdy a díky čemu se můžete kdykoliv obrátit na nějakou instituci Evropské unie a napsat jí třeba česky a v češtině dostat odpověď, pak je to právě od roku 1999 a díky Amsterodamské smlouvě.

Azylová politika

Snaha států Evropské unie řešit společně migraci. Země EU se pokouší kvůli své bezpečnosti sjednotit pravidla pro příchozí z tzv. třetích zemí a přijímají pro to různá pravidla, zřizují speciální organizace.

Blokační menšina

Pojistka proti velkým hráčům. Pravidlo, podle kterého mohou návrh Rady EU zablokovat pouhé 4 státy – členové. Musí ale zastupovat více než 35 procent obyvatel Unie. Když se to stane, celý legislativní proces musí začít znovu.

Brexit

Velká Británie se v referendu v roce 2016 rozhodla po dlouhých letech tak trochu zvláštního manželství odejít z Evropské unie. Co se tedy nyní děje?

Čistý příjemce a plátce

Pokud jsou příjmy z rozpočtu Evropské unie daného státu vyšší než peníze, které do společné kasy země odevzdala, říká se, že se jedná o čistého příjemce. Taková země je pak vůči evropskému rozpočtu v takzvané čisté pozice.

Czexit

Žádné takové! V Evropě nám je nejlíp. Radši si u nás na webu přečtěte, jaké výhody díky ní máme. Nebo si v sekci Euromýty ověřte, jestli se z vás náhodou někdo nesnaží dělat hlupáka.

Dotace Evropské unie

Skoro 700 milionů korun. Tolik peněz navíc získala Česká republika od roku 2004 přímo z Evropské unie. Většinou jsme je čerpali právě jako evropské dotace.

Dublin IV

Reakce EU na uprchlickou krizi. Návrh dohody, který stanovuje princip udělování azylu žadatelům v EU, princip mezinárodní ochrany a reformuje společný evropský azylový systém (Dublin III.). Dohoda měla zabránit přílivu migrantů.

Dvourychlostní Evropa

Silnější a rychlejší vedle pomalejších a slabších. Tak si můžete představit pojem dvourychlostní Evropa. Jde o jeden z možných scénářů budoucnosti Evropské unie, o kterém se aktuálně vedou poměrně divoké diskuze.

ERASMUS a ERASMUS+

Těžko byste mezi studenty hledali populárnější součást Evropské unie, než je právě její program Erasmus. A nejen mezi studenty. Společně s nimi můžou totiž v jeho rámci učitelé, učni nebo například vedoucí mládeže strávit část svého studia případně práce na vysokých školách v jiných evropských zemích.

Euro

Společná měna, kterou používá většina států Evropské unie. Přesně jich je 19 a společně tak tvoří eurozónu. Formálně sice euro začalo fungovat v roce 1999, ale první eurobankovky a euromince lidé začali lidé při placení vytahovat z peněženek až v roce 2002.

Europol

Zločin nezná hranic. A ty mezi zeměmi Schengenu dnes navíc překročíte bez kontrol. Proto má Evropská unie Europol – Evropský policejní úřad, který vznikl na začátku roku 1994.

Evropa národů a svobod (ENF)

Frakce krajní pravice. V současném složení Evropského parlamentu má 35 poslanců, kteří odmítají Evropskou unii a jsou proti převedení národní suverenity na evropské instituce.

Evropa svobody a přímé demokracie

Pravicová a populistická euroskeptická frakce. V současném složení Evropského parlamentu má 45 poslanců, kteří jsou proti evropské integraci, odmítají byrokratizaci Evropy a vytváření centralizovaného evropského superstátu.

Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž – Frontex

Vlastní nástroj Evropské unie k ochraně hranic. Nejprve vznikl v roce 2004 Frontex, který se transformoval v roce 2016 na Evropskou agenturu pro pohraniční a pobřežní stráž. Pomáhá hraničním státům ochránit hranice Unie před extrémním náporem uprchlíků během migrační krize.

Evropská centrální banka

Aby se nestalo, že zboží a služby, které můžete vy nebo firmy nakupovat, budou plošně zdražovat, existují centrální banky. Chrání tím něco, čemu se říká stabilita cen. V zemích, které platí eurem, se o ochranu stability cen stará právě Evropská centrální banka společně s národními centrálními bankami.

Evropská komise

Říká se o ní, že je „hlavní strážkyní“ evropských smluv. Jenže co to znamená doopravdy, se představuje špatně. V praxi si to můžete představit tak, že dbá, aby státy, například při vydávání nových zákonů, dodržovaly, na čem se už dříve domluvily v jednotlivých smlouvách, které mají spíše obecnější charakter.

Evropská lidová strana (EPP)

Nejsilnější politická skupina Evropského parlamentu. Evropská lidová strana (European People’s Party – EPP) je středopravicová frakce s křesťansko-demokratickou a liberálně konzervativní ideologií.

Evropská občanská iniciativa

Přímá demokracie v rámci EU. Že tam není, je nesmysl. Občané každého státu Evropské unie mohou dát jakýkoliv návrh a Komise se jím bude zabývat. Iniciativa ale musí získat milion podpisů občanů ze čtvrtiny členských zemí.