ERASMUS a ERASMUS+

Těžko byste mezi studenty hledali populárnější součást Evropské unie, než je právě její program Erasmus. A nejen mezi studenty. Společně s nimi můžou totiž v jeho rámci učitelé, učni nebo například vedoucí mládeže strávit část svého studia případně práce na vysokých školách v jiných evropských zemích.

Euro

Společná měna, kterou používá většina států Evropské unie. Přesně jich je 19 a společně tak tvoří eurozónu. Formálně sice euro začalo fungovat v roce 1999, ale první eurobankovky a euromince lidé začali lidé při placení vytahovat z peněženek až v roce 2002.

Europol

Zločin nezná hranic. A ty mezi zeměmi Schengenu dnes navíc překročíte bez kontrol. Proto má Evropská unie Europol – Evropský policejní úřad, který vznikl na začátku roku 1994.

Evropa národů a svobod (ENF)

Frakce krajní pravice. V současném složení Evropského parlamentu má 35 poslanců, kteří odmítají Evropskou unii a jsou proti převedení národní suverenity na evropské instituce.

Evropa svobody a přímé demokracie

Pravicová a populistická euroskeptická frakce. V současném složení Evropského parlamentu má 45 poslanců, kteří jsou proti evropské integraci, odmítají byrokratizaci Evropy a vytváření centralizovaného evropského superstátu.

Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž – Frontex

Vlastní nástroj Evropské unie k ochraně hranic. Nejprve vznikl v roce 2004 Frontex, který se transformoval v roce 2016 na Evropskou agenturu pro pohraniční a pobřežní stráž. Pomáhá hraničním státům ochránit hranice Unie před extrémním náporem uprchlíků během migrační krize.

Evropská centrální banka

Aby se nestalo, že zboží a služby, které můžete vy nebo firmy nakupovat, budou plošně zdražovat, existují centrální banky. Chrání tím něco, čemu se říká stabilita cen. V zemích, které platí eurem, se o ochranu stability cen stará právě Evropská centrální banka společně s národními centrálními bankami.

Evropská komise

Říká se o ní, že je „hlavní strážkyní“ evropských smluv. Jenže co to znamená doopravdy, se představuje špatně. V praxi si to můžete představit tak, že dbá, aby státy, například při vydávání nových zákonů, dodržovaly, na čem se už dříve domluvily v jednotlivých smlouvách, které mají spíše obecnější charakter.

Evropská lidová strana (EPP)

Nejsilnější politická skupina Evropského parlamentu. Evropská lidová strana (European People’s Party – EPP) je středopravicová frakce s křesťansko-demokratickou a liberálně konzervativní ideologií.

Evropská občanská iniciativa

Přímá demokracie v rámci EU. Že tam není, je nesmysl. Občané každého státu Evropské unie mohou dát jakýkoliv návrh a Komise se jím bude zabývat. Iniciativa ale musí získat milion podpisů občanů ze čtvrtiny členských zemí.

Evropská rada

Významnější instituci byste v Unii nenašli. Evropská rada je nejvyšším orgánem Evropské unie, v němž se pravidelně scházejí hlavní představitelé členských zemí.

Evropská služba pro vnější činnost

Centrum evropské diplomacie. Tak by se dala nazvat Evropská služba pro vnější činnost. Služba spolupracuje s diplomaciemi členských států, a také udržuje vztahy se zeměmi mimo Evropskou unii.

Evropská unie

Jde o partnerství 28 evropských států, mezi které od roku 2004 patří také Česká republika. Cílem jejich spolupráce je zajistit mír a život v prosperitě svým občanům.

Evropské hospodářské společenství

Ještě větší sjednocení. Evropské hospodářské společenství (EHS) bylo krokem k vytvoření společného trhu s volným pohybem osob, služeb, zboží a kapitálu a celní unie. Společný trh měl vzniknout během 12 let, celkem ve 3 etapách po 4 letech.

Evropské společenství pro atomovou energii

Společně využít jádro. Evropské země založily společenství pro atomovou energii (Euratom), aby mohly rychleji budovat svůj jaderný průmysl, vzájemně ho propojit ve společný trh, a také spolupracovat na rozvoji, výzkumu a mírovém využití jaderné energie.

Evropské společenství uhlí a oceli

První krok k integraci. Evropské společenství uhlí a oceli (anglicky Coal and Steel Community) znamenalo po II. světové válce zpočátku jen mezinárodní spolupráci mezi 6 státy. Byl to však základ budoucí Evropské unie.

Evropské volby

Každý z nás může tak trochu ovlivnit, jaká bude Evropská unie. Máme k tomu evropské volby. V nich volíme poslance Evropského parlamentu (EP), což je jediný orgán EU, kam se volí zástupci členských států v přímých volbách v každé zemi.

Evropský jednotný trh

Díky Evropskému jednotnému trhu šlape podnikání a obchodování v Evropě téměř bez brzd. Jedná se o prostor, který společně tvoří mnoho evropských států. V něm kromě toho, že neexistují fyzické hranice a hraniční kontroly, nemůže nikdo obchodníkům na zboží uvalit cla nebo kvóty.

Evropský obranný fond

Evropský obranný fond nabízí členským zemím peníze na lepší obranu. Pomáhá zaplatit investice do výzkumu v oblasti obrany a zlepšit i zefektivnit spolupráci národních vojenských sil.

Evropský parlament

Jde o jediný orgán Evropské unie, kam si můžete vybrat své zástupce přímo ve volbách. Stejně jako český parlament má na starosti přijímání důležité legislativy.